چرا روز مبارزه با استعمار انگلیس؟

دوشنبه 1400/06/15 - 10:10 bushehr
یادداشت/ نصرالله شفیعی

چرا روز مبارزه با استعمار انگلیس؟

نقش انگلیس در صدور قطعنامه‌های سازمان ملل در تحریم ایران و همکاری با گروه‌های ضدانقلاب برای ایجاد آشوب، سندهای زنده مبنی بر تداوم دشمنی استعمار پیر انگلیس با ملت ایران است.

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج اساتید استان بوشهر نصرالله شفیعی مسئول سیاسی سازمان بسیج اساتید /همه می‌دانیم که سردار شهید رئیس علی دلواری غریبانه در نبرد با استعمار انگلیس در ۱۲ شهریور سال ۱۲۹۴ هـ. ش توسط خائنی از پشت مورد هدف گلوله قرار گرفت و به شهادت رسید.
شهید رییس علی از یک‌سو نماد مبارزات آزادی‌بخش و ولایتمدارانه ملت ایران علیه متجاوزان بیگانه است و از سوی دیگر شهادت این قهرمان بزرگ نشان‌دهنده اوج خباثت و خوی تجاوزطلبی استعمار انگلیس است.

بر همین اساس با پیگیری‌های مسئولان ارشد استان بوشهر و حمایت‌های وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی جناب آقای دکتر حسینی پیشنهاد درج ۱۲ شهریور سال روز شهادت رییس علی دلواری در تقویم رسمی جمهوری اسلامی در شورای فرهنگ عمومی کشور مطرح و در نهایت این روز با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی و ابلاغ رییس‌جمهور، به‌عنوان روز مبارزه با استعمار انگلیس در تقویم جمهوری اسلامی به ثبت رسید. ضمن تشکر از همه‌ی کسانی که در این اقدام ارزشمند فرهنگی و سیاسی نقش داشتند، این سؤال مطرح است که چرا روز مبارزه با استعمار انگلیس؟

باوجود دشمنی‌های فراوان آمریکا علیه ملت ایران و نقش این ابرقدرت در بسیاری از آشوب‌های جهانی و اینکه امام فرمودند: «آمریکا دشمن اصلی است» چه ضرورتی دارد به انگلستان پرداخته شود. هرچند که خوانندگان گرامی وقوف لازم را نسبت به عملکرد دولت انگلیس در معادلات جهانی و بین‌المللی دارند ولی بد نیست اشاره‌ای کوتاه به سیاست‌های این استعمار کهنه‌کار و روباره پیر بکنیم.
ضمن اینکه هوشیاری در برابر سیاست‌های استعماری انگلیس به معنای فراموشی آمریکا به‌عنوان دشمن اصلی نیست.

استعمار انگلیس بیش از دو قرن است که با حضور جدی خود در خاورمیانه و خلیج‌فارس در سال ۱۸۲۰ در بحبوحه جنگ‌های ایران با روسیه، به بهانه مبارزه با دزدهای دریایی، سواحل جنوبی خلیج‌فارس را اشغال نموده و با حکام محلی قرارداد تحت‌الحمایگی امضا کرد.
در زمان قاجاریه و تضعیف ایران به خاطر جنگ با روسیه، از فرصت پیش‌آمده جهت اشغال نظامی برخی مناطق خلیج‌فارس که تحت نفوذ ایران بودند، استفاده کرد.

انگلستان در راه سلطه کامل خود بر منطقه در سال‌های آخر قرن ۱۹، ضمن سایر اقدامات، از سیاست «تفرقه بینداز و حکومت کن» استفاده می‌کرد و با تشدید اختلافات مرزی بین شیخ‌نشین‌ها، باعث تضعیف هر چه بیشتر آن‌ها می‌شد و اوضاع منطقه را متشنج می‌کرد.

در این مرحله انگلستان توانست، شیخ‌نشین‌های بحرین، «قطر، دبی، شارجه، ابوظبی، مسقط، عمان و… را به زیر سلطه خود در آورد.
سپس در طی نیمه دوم قرن ۱۹، انگلستان بعد از تثبیت موقعیت خود در شیخ‌نشین‌های خلیج‌فارس کوشش بیشتری در جهت تضعیف دولت ایران و عثمانی به عمل آورد و با تحمیل جنگ‌های متعدد به این دولت‌ها و انتزاع سرزمین‌های مختلف از آن‌ها توانست سلطه و نفوذ خود را هر چه بیشتر در این دو کشور گسترش دهد.

دولت انگلیس از آن زمان تاکنون تمامی تلاش خود را به کار گرفته که حاکمیت استعماری خود را بر خاورمیانه خصوصا ایران تحمیل کند. برخی از اقدامات و برنامه‌ریزی انگلستان به شرح زیر می‌باشد:
۱ ـ نفوذ و سیطره انگلیس در دربارها و دولت‌های قاجار و پهلوی
۲ ـ انتشار مطبوعات و تأسیس احزاب وابسته برای توسعه و تثبیت حضور خویش در ایران
۳ ـ تأسیس محافل مخفی و لژهای فراماسونری وابسته و اعمال سیاست‌های خود از این طریق
۴ ـ حمایت از خاندان‌های وابسته مانند علم، قوام شیرازی، فروغی، وثوق و … به‌عنوان پایگاه‌های حمایت از سیاست‌های انگلیس
۵ ـ تربیت رجال وابسته یا انگلوفیل مانند وثوق‌الدوله، تقی زاده، میرزا ملکم خان. سید ضیاءالدین طباطبایی، رضاخان و … این رجال وابسته بهترین ابزار برای اعمال سیاست‌های استعماری دولت انگلیس در ایران محسوب می‌شدند.
۶ ـ تحریک جریان‌های تجزیه‌طلب قومی، تفرقه‌اندازی و تشدید اختلافات مذهبی بین اهل تشیع و اهل تسنن.
۷ ـ حمایت از جریان و سازمان‌های صهیونیستی، بدون تردید یکی از کشورهایی که نقش اصلی و محوری در اشغال سرزمین فلسطین و تأسیس رژیم اشغالگر قدس را داشت و تاکنون نیز حامی جدی آن می‌باشد دولت انگلستان است.
۸ ـ اقدامات تبشیری عوامل انگلیس و تلاش برای سوءاستفاده از اقلیت‌های دینی و ترویج مسیحیت برای مبارزه با اسلام
۹ ـ ایجاد و تقویت فرقه‌های انحرافی، یکی از لطمات بزرگ استعمار انگلیس به اسلام و مسلمانان جعل فرقه‌های مذهبی به اسم اسلام و … هست. ترویج بهاییت و بابیگری در ایران و وهابیت در کشورهای عربی خصوصاً عربستان سعودی نمونه‌ای واضح و آشکار از این اقدام است. متأسفانه امروز همین فرقه‌های ساختگی با حمایت آمریکا و انگلیس بزرگ‌ترین معضل را برای جهان اسلام ایجاد کرده‌اند.
۱۰ ـ تجاوزات مکرر به خاک کشور ایران و اشغال ایران در دوره‌های مختلف، اشغال نظامی بخش‌هایی از استان بوشهر و به شهادت رساندن سردار بزرگ اسلام و ایران، شهید رییس علی دلواری
۱۱ ـ کسب امتیازات فراوان اقتصادی در دوران قاجار و پهلوی
۱۲ ـ انعقاد قراردادهای مختلف نفتی و به زیر سلطه درآوردن تولیدات نفتی و به‌طورکلی غارت منابع نفتی ایران
۱۳ ـ نقش اساسی در ایجاد قحطی بزرگ جنگ جهانی اول و دوم در ایران. ملت ایران در دوران این قحطی دردها و آلام متعددی را متحمل شدند.
۱۴ ـ غارت آثار باستانی ایران، نمونه‌ی آن منشور جهانی کوروش است که برای مدت کوتاهی به ایران برگردانده شد.
۱۵ ـ نفوذ و سیطره اقتصادی دولت، نهادهای مالی و شرکت‌های انگلیسی ـ صهیونیستی به‌ویژه در دوران پهلوی
۱۶ ـ نقش اصلی در جنگ ایران و روس و تجزیه مناطق شمالی ایران
۱۷ ـ نقش انگلیس در تجزیه هرات، جزایر خلیج‌فارس و مناطق مرزی غرب کشور در دوران قاجار و پهلوی
۱۸ ـ نقش انگلیس در کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ و ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ و حمایت همه‌جانبه از دولت
پهلوی
۱۹ ـ نقش انگلیس در سرکوب جنبش‌های اسلامی و میهنی در دوره قاجار و پهلوی
۲۰ ـ اشغال ایران در شهریور ۱۳۲۰ و روی کار آوردن پهلوی دوم
۲۱ ـ پیمان‌های نظامی و امنیتی با رژیم پهلوی و نقش انگلیس در تأسیس اداره‌ی ساواک و جایگاه عوامل انگلیس در نظام اطلاعاتی رژیم پهلوی
۲۲ ـ نقش و عملکرد بخش فارسی رادیو و تلویزیون بی‌بی‌سی در پیشبرد منافع استعماری انگلیس
۲۳ ـ مواضع کینه‌توزانه انگلیس در قبال انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی

بدون تردید اوج دشمنی انگلیس را باید در مواضع کینه‌توزانه انگلیس علیه قیام ملت مسلمان ایران به رهبری امام خمینی دانست. دولت انگلیس از تمامی امکانات خود برای عقیم ساختن نهضت امام خمینی تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی استفاده کرد و از آغازین روزهای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون، لحظه‌ای در مبارزه و تضعیف نظام جمهوری اسلامی کوتاهی نکرده است.

نقش انگلیس و حمایت از دولت بعث در جنگ تحمیلی و همراهی با سیاست‌های اشغالگری آمریکا در منطقه بر کسی پوشیده نیست.
حمایت و دخالت اساسی و بدون پرده انگلیس با تمامی ابزارهای رسانه‌ای و عوامل وابسته و نفوذی‌اش در فتنه سبز و انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری.
تبلیغات شبانه‌روزی رادیو و تلویزیون بی‌بی‌سی در حمایت از فتنه‌گران و نقش برجسته این سفارت در خط‌دهی به آشوب‌طلبان بر همگان روشن و مبرهن است. این نقش مخرب و توطئه‌آمیز همچنان ادامه دارد و این دشمنی پایان‌پذیر نیست.

نقش انگلیس در صدور قطعنامه‌های سازمان ملل در تحریم ایران و همکاری با گروه‌های ضدانقلاب برای ایجاد آشوب، سندهای زنده مبنی بر تداوم دشمنی استعمار پیر انگلیس با ملت ایران است.

نقش انگلیس در نفوذ در لایه‌های حکوت در دولت دکتر روحانی و هم‌دستی کامل با آمریکا در تحمیل برجام از یک سوی و عدم پایبندی به مفاد آن از سوی دیگر.

آنچه بدان اشاره شد بخشی از سیاست‌های استعماری دولت انگلیس در خاورمیانه و ایران بود، بررسی سوابق استعماری انگلستان در سایر کشورها و نقاط جهان از جمله، هند خود فرصتی زیاد می‌طلبد که تاکنون پژوهش‌های گران‌قدری نیز انجام‌گرفته است.

اگر بخواهیم تمامی جنایات انگلستان در سراسر دنیا از قرون متمادی تاکنون را نادیده بگیریم و فقط به یک مورد اشاره کنیم و آن‌هم به شهادت رسانیدن سردار بزرگ اسلام و ایران رئیس علی دلواری، کافی است که لحظه‌ای از خشم و کینه خود علیه استعمار انگلیس کم نکنیم.

۱ ـ مفاد سابقه استعمار انگلیس در خلیج‌فارس ـ میثم طاهری بن چناری

انتهای پیام/

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)