دوشنبه 1399/11/20 - 08:04 bushehr
همه گزینه‌ها روی میز است، یعنی چه؟با روى کار آمدن دولت دمکرات باید به این پرسش پاسخ داد که وقتی مقامات آمریکایی درباره ایران می‌گفتند «همه گزینه‌ها روی میز است» منظورشان چه بود.

دکتر رستم پورشهیدی :از گزینه هاى روى میز اوباما تا ردپاى نظامى بایدن براى برجام

قدرت نظامی ایران را، هم آمریکا ، و هم کشور های هم مرز با ما در منطقه، و تمام بازیگران خارجی، به خوبی میدانند.به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج اساتید استان بوشهر، آقای رستم پور شهیدی، استاد دانشگاههای استان بوشهر در یاداشتی اعلام نمود که :
همه گزینه‌ها روی میز است، یعنی چه؟ با روى کار آمدن دولت دمکرات باید به این پرسش پاسخ داد که وقتی مقامات آمریکایی درباره ایران می‌گفتند «همه گزینه‌ها روی میز است» منظورشان چه بود.
تکرار عبارت «همه گزینه‌ها روی میز است» در باره‌ ایران، تقریبا به یک سنت در میان مقامات آمریکایی و اسرائیلی تبدیل شده است. ولى با الحان متفاوت اما این عبارت به چه معناست؟
برای فهم عبارت «همه گزینه‌ها روی میز است» که  اجازه دهید آن را با دیگر سخنان (تهدیدات و قول‌ها) مقامات واشنگتن مقایسه کنم. ما این اظهارات را «بیانات دفاعی» و یا به اختصار DEFCON می‌نامیم که دارای پنج سطح گوناگون هستند. در DEFCON-5 سخنان مقامات گنگ و مبهم هستند، ولی در DEFCON-1 مقامات آمریکایی حرف‌شان را با صراحت تمام می‌زنند.
اما سخنانی که درباراه ایران گفته می‌شود از چه نوعی هستند؟
«همه گزینه‌ها روی میز است»، هنوز بسیار مبهم و امکان اجرایی شدن آن کم است. شاید معنای دقیق‌تر این عبارت این است که «گزینه نظامی از دستور کار خارج نشده است».
اخیرا جو بایدن محورهای سیاست خارجی دولت خود را تشریح کرد. رئیس‌جمهور آمریکا اشاره‌ای به سیاست خود در برخی موضوعات سیاست خارجی مانند ایران و توافق هسته‌ای برجام نکرد.
اما مدعی شد عربستان سعودی با حملاتی از جانب نیروهای تحت حمایت ایران مواجه است. بایدن همچنین گفت ؛رد پای نظامی ما با سیاست خارجی و ملی ما مطابقت دارد.
وی در این یاداشت ، سیاست دولت هاى دموکرات امریکا در استفاده از زور بسیار محتاطانه دانست. تغییر لحن اوباما از DEFCON-4 به DEFCON-3 در اواخر دوره ریاست جمهورى، اعتبار تهدیدات وی را بیشتر کرد و اینک بایدن در ابتداى دوره از همین سطح لحن استفاده کرد،اما جمهوری‌خواهان می‌خواستند با استفاده از سطح DEFCON-2 ایران را به امتیازدهی وادار کنند.
با این وجود نتیجه اى نگرفتند و درس خوبى براى تهدیدات بایدن باید باشد. همانگونه که امام خامنه اى مقام معظم رهبری در اردیبهشت ۹۸ ، در جمع کارگزاران نظام اعلام فرمودند” جنگ نخواهد شد و مذاکره نخواهیم کرد “. این دو مؤلفه ، به هم وابستگی کامل دارد . معنی (جنگ نخواهد شد) این است که ؛ ملت ایران در ۴۲ سال گذشته،سختی های زیادی کشیده ، ولی از موشک و توان دفاعی خود کوتاه نیامده و دست از حمایت متحدان منطقه ای خود ، برنداشته است.
رستم پور شهیدی عنوان کرد که قدرت نظامی ایران را، هم آمریکا ، و کشور های هم مرز با ما در منطقه، و هم تمام بازیگران خارجی، به خوبی میدانند. چرا که، اگر به این موضوع ایمان نداشتند ! تاکنون دهها بار به ایران حمله کرده بودند.
مذاکره نمی کنیم ، به این دلیل است که یکی از مسائل ما با غرب ،حرکت به سمت تقویت توان هسته ای بوده و بارها هم اعلام کردیم ،که دنبال سلاح اتمی نیستیم. اما میخواستیم به دنیا اعلام کنیم که اگر شما از قوانین بین المللی عدول کنید . ماهم میتوانیم، در مدت کوتاهی ، به قدرت هسته ای دست پیدا کنیم .آیه ۱۷۰ سوره آل‌عمران «فَرِحِینَ بِمَا آتَاهُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ وَیَسْتَبْشِرُونَ بِالَّذِینَ لَمْ یَلْحَقُوا بِهِمْ مِنْ خَلْفِهِمْ أَلَّا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَلَا هُمْ یَحْزَنُونَ ﴿۱۷۰﴾»
حضرت امام خامنه‌ای درباره شنیدن پیام شهیدان در شرح و تفسیر این آیه تأکید ویژه‌ای دارند که پاسخى به همه تهدیدات اسکتبار جهانى است، «این گوشی که بتواند ندای ملکوتی شهدا را بشنود، این گوش را باید در خودمان به‌وجود بیاوریم. آنها دارند به ما بشارت و مژده میدهند.» 

 

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)